Tento můj zápisníček je věnovaný mé celoživotní zálibě , kterou je rostlinná říše a všechno kolem ní.


neděle 26. prosince 2010

Vánoční stromek v květináči.

Vážení !
pokud máte živý stromek v květináči a chcete ho použít jako vánoční stromek, je nutné ho aklimatizovat na pokojovou teplotu.
Po zakoupení nebo přenesení ze zahrady stromek umístěte v chladné bezmrazé místnosti ( např. : garáž, sklep, chodba ) a postupně ho přenášejte do teplejší místnosti. Nejlépe je najít více míst s odstupňovanou teplotou.

Při pokojové teplotě tj. asi 20 st.C, může stromek dělat parádu 3- 5 dní. Je dobré stromeček umístit blízko okna, aby měl dostatek světla, stáhnout topení, často rosit ( když to dovolí druh ozdob...), větrat, umístit daleko od zdroje tepla ( radiátor, krb....), zalívat !!

Po aklimatizaci na chladno můžete stromeček při bezmrazém počasí, i s květináčem zapustit do předem připravené jámy na zahradě. Zakrýt chvojím nebo netkanou textílií.
Když stromeček umístíte na balkóně, postavte jej na polystyrénovou desku, květináč obalte bublinkovou fólií nebo polystyrenem a zabalte jutou.

Pokud si pěstujete svůj vánoční stromek v květináči, během vegetační doby ho pravidelně přihnojujte, zalévejte a každý rok přesaďte do větší nádoby.
Pokud máte čas na takovou procedůru s vánočním stromkem, tak vám přeji hodně štěstí !

Je to docela složitý proces a přesto se stane, že stromek nepřežije !
Živý stromek bych nazdobila a nechala stát venku na terase, balkóně nebo v záhonu.

Vánoční stromek řezaný.
Když stromek přinesete domů, seřízněte asi 3 cm špalíček z kmínku a postavte ho do nádoby s vodou ( kůra musí zasahovat až do nádoby s vodou, stromek totiž saje vodu pletivy umístěnými pod kůrou !! ).

Doma máme stromeček vždy postavený v misce s vodou.
Pravidelně zalívaný vydrží o hodně déle. Pokud to dovolí dekorace, můžete stromek i rosit vodou z rozpašovače.


Žádné komentáře:

Okomentovat