Tento můj zápisníček je věnovaný mé celoživotní zálibě , kterou je rostlinná říše a všechno kolem ní.


čtvrtek 6. ledna 2011

Záchrana katalpy.

Zákazník nás požádal, abychom ošetřili katalpu, která je po loňské zimě znetvořená, neboť těžký sníh vylomil jednu větev.
Tento domovní strom se zákazníkům líbí, protože vrhá v létě stín, zdobí svými obrovskými listy, roste pomalu a dělá zelený doprovod domu. Latinsky se nazývá : Catalpa bignonioides "Nana".
Všechny katalpy, které jsme dosud sázeli, rostou pomalu a vytváří úhlednou, víceméně kulovitou korunu. Ale tato katalpa roste jak divoch a vytvořila silné kosterní větve, které se pod tíhou sněhu rozlomily. Pozn.: katalpa má poměrně křehké větve .
Udělali jsme záchranné kroky tím, že jsme vyřezali silné kosterní větve a nechali jen slabší, které se musí i další rok tvarovat, aby opět vznikla hustá koruna, tak jak bylo v plánu !
Před akcí :

Po úpravě :

Původní stav z jiného úhlu pohledu :


Po akci :

Řezné rány jsme poctivě zatřeli stromovým balzámem, rozlomenou korunku svázali popruhem a dutinu vypěnili, aby do ní nezatíkala voda a nezpůsobila hnilobu.

Nakonec, tak jako při všech podobných operacích jsem stromečku domluvila, aby dobře rostl a i nadále dělal radost a parádu.
To se musí, neboť strom je živý tvor !!!


Jaromila
Žádné komentáře:

Okomentovat