Tento můj zápisníček je věnovaný mé celoživotní zálibě , kterou je rostlinná říše a všechno kolem ní.


pondělí 26. září 2011

Půdopokryvné rostliny - úvod.

K vytvoření seriálu o půdopokryvných rostlinách mně inspiroval náš zákazník.

Jeho zahrada je umístěná v rokli, údolíčku. Aby se pohodlně dostali do spodní části zahrady, nechali si vybudovat soustavu mezí, výškově odstupňované "záhonky".
Zahrada je založena tak, že frekventované části (vodorovné) a část mezí je (byla) zatravněna.
Jenže ouha ! Ošetřování vodorovných trávníkových ploch zabere hodně času a na mezičky už se nedostalo !

Za pár let " ošetřování- neošetřování" se z meziček staly nevzhledný zahradní partie, vypálený od sluníčka a zarostlý z 90 % pýrem a svlačcem.

Na investorovu žádost byl náš postup následující : mezičky jsme "ošetřili" totálním herbicidem, uschlou trávu jen posekli a stříkali herbicidem i nadále, neboť svlačec se nechtěl vzdát své vlády !

A teď nastala ta pravá radostná chvíle a to : vymyslet půdopokryvné rostliny.

V dnešní době si spousta lidí uvědomuje, že trávník je nejnáročnější rotlinou. Jednak finančně a taky časově.
Spousta činností u anglického, nizučko sečeného trávníku jako třeba : vertikutace, hnojení několikrát za rok, závlaha, sekání 2x týdně, aerifikace, pískování - ( pro krásný trávník nutností !) u trvalek půdopokryvek zcela odpadá !!!!!!

Trvalky půdopokryvky jsou náročné jen jednou a to při zakládání záhonu , kdy je potřeba vybrat vhodné rostliny pro dané stanoviště, poskytnout jim podmínky takové, jaké měly na svém přirozeném stanovišti ,občas zalít než zakoření a semtam pohnojit a vytrhnout plevel, než zcela pokryjí půdu a pak už se můžete jen houpat v křesle a užívat si sladkého nicnedělání................

Tento seriál bude o rostlinách" půdního krytu "z říše trvalek i dřevin.

Toto moje zamyšlení možná vyzní jako bych neměla ráda trávník. To né ! Ale stačí jen malý zahradní detail, který ošetříte během 10 minut 2 x do týdne !

Jaromila


2 komentáře:

 1. Ahoj Jaromilko, na Tvůj seriál se moc těším. I já mám na zahradě místa, která jsem radši osázela půdopokryvnými rostlinami, abych nemusela sekat trávník. Jako naprostý laik, jsem prostě něco zasázela, tak se těším na Tvoje tipy. Na druhou stranu úplně bych se vzdát trávníku nedokázala. Tam, kde chodíme (taky občas ležíme) ho nic nenahradí. I když teď je v něm hodně plevele, protože kvůli dětem nechci používat postřiky.
  Hezký večer
  Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hola hola, zahradník zdraví zahradnici! Ale ne, teď vážně. Objevil jsem tady svoji kolegyni z oboru, tak ji tímto zdravím a přeji příjemné používání půdopokryvných rostlin. Mimochodem, Geranium cantabrigiense patří k mým favoritům. Tak přeji dobrou jarní sezónu. Pavel

   Vymazat